Dachstein West

Na jihu Horního Rakouska

Směrem na severozápad od nejvyššího vrcholu dvou rakouských spolkových zení Štýrska (Steiermark) a Horního Rakouska (Oberösterreich) se rozkládá lyžařská oblast Dachstein – West. Ta se nachází na území spolkové země Horní Rakousko a patří k nejpopulárnějším lyžařským oblastem v této zemi. Díky blízkosti této lyžařské oblasti k mohutnému masivu Dachstein a jeho bezmála třítisícovému vrcholu Hoher Dachstein tu panují během zimy takřka ideální sněhové podmínky. Charakteristika zdejších sjezdových tratí pak předurčuje Dachstein West jako dokonalé místo pro zimní dovolenou a lyžování celých rodin. Region Dachstein / West je stále oblíbenější i mezi lyžaři z České republiky. Z Prahy je to do oblasti Dachstein West jen necelých 400 kilometrů. A tak mohou příznivci sjezdového lyžování již po necelých pěti hodinách pohodlné jízdy lyžovat v příjemné atmosféře oblasti Dachstein – West.

Sněhové podmínky

Jak již bylo popsáno výše, sněhové podmínky v regionu Dachstein West jsou díky blízkosti masivu Dachstein a ledovce po celou lyžařskou sezónu velmi dobré. Lyžaři si tento region oblíbili nejen kvůli stabilním sněhovým podmínkám, ale také pečlivosti, s jakou zde provozovatelé každý den upravují sjezdovky. Dokonalé terény pro pohodové lyžování si tady mohou sjezdaři užívat od prosince až do pozdních jarních měsíců.

Sněhová jistota

I když se může Dachstein – West obecně pyšnit dobrými sněhovými podmínkami, nejdéle se lyžuje nad vesničkou Russbach. Důvodem je severozápadní orientace těchto svahů. I proto tady během zimy také nasněží nejvíce přírodního sněhu. Právě v těchto místech se také nachází rozsáhlý snowpark s názvem Dachstein West a je zde též několik tras pro vyznavače lyžování ve volném terénu.

Skiareály

Oblast Dachstein West ve skutečnosti tvoří několik lyžařských areálů, které jsou však propojeny nejen skibusy, ale lyžaři mezi nimi mohou přijíždět i na lyžích. V oblasti je sdruženo celkem 7 obcí, přičemž k nejdůležitějším turistickým centrům patří Russbach, Gosau a Annaberg. Z městeček Gosau a Russbach vedou lanovky na vrchol Hornspitz, Annaberg pak leží na lyžařské houpačce v údolí Lammertal v jižní části celé oblasti. Z městečka Gosau je tak možné se na lyžích dostat po přejezdu vrcholů Hornspitz, Edtalm, Zwieselalm, Riedlkopf a přes Annaberg téměř až k vesničce Lungotz v Lammertalu. Lyžaři tímto způsobem překonají vzdálenost téměř 15 kilometrů.

Lyžařská všehochuť

Lyžařský region Dachstein West nabízí především nenáročné sjezdovky v celkové délce přes 120 kilometrů. Ideální pro pohodové lyžování a příjemnou zábavu pro celé rodiny jsou svahy nad vesničkou Gosau Hintertal, ležící asi 3 kilometry jižně od centra samotného Gosau. Dlouhé a prostorné sjezdovky, značené modrou barvou, tady umožní celým rodinám prožít příjemný den na svahu. Zkušenější lyžaři pak určitě uvítají skutečnost, že více než 80% všech sjezdových tratí v oblasti Dachstein / West je značeno červenou barvou. Jedná se o středně náročné svahy, na kterých se dá jezdit jak svižně a sportovním stylem, tak si také vychutnávat pohodové lyžování. Na vrcholku Edtalm je k dispozici i obtížná černá sjezdovka, která prověří dovednosti i těch nejzkušenějších lyžařů.

V horních pasážích jsou sjezdovky v této oblasti vedeny nejčastěji po bezlesých pláních, spodní pasáže a sjezdy do údolí jsou pak vedeny lesními průseky. Tato charakteristika dělá z oblasti Dachstein – West dobrou volbu v případě silného větru a nebo nepřízně počasí v podobě hustého sněžení. Většina zdejších sjezdovek je totiž před těmito vlivy dobře chráněna.

Zaměřeno na děti

O tom, že se provozovatelé sjezdovek a lanovek v oblasti Dachstein West velice snaží, aby se stala oblast oblíbenou mezi rodinami s malými dětmi, svědčí fakt, že jak v Russbachu, tak také v Gosau, je k dispozici dětský park. Ti nejmenší lyžaři tady mají k dispozici několik dětských vleků a cvičné loučky s nejrůznějšími atrakcemi. V Gosau si dokonce mohou zahrát na dospělé lyžaře na měřeném slalomové úseku anebo dětské skikrosové dráze. V Russbachu je pak k rodičům k dispozici i dětský klub, kde se instruktoři postarají i o ty nejmenší děti. Rodiče si tak budou moci užít několik hodin dobrého lyžování. Zajímavostí je, že lyžaři, ubytovaní přímo v Russbachu, mají tento dětský klub zdarma.

Horské chaty

V oblasti je v provozu několik horských chat, které jsou většinou situovány u horních stanic lanovek. Komu by tedy během lyžování a dalších fyzicky náročných aktivit na svazích vyhládlo, bude si moci zajít do některé z nich a ochutnat třeba něco z tradiční rakouské kuchyně. Mnoho těchto chat má prostorné sluneční terasy, z nichž si budou moci jejich hosté za pěkného počasí vychutnávat pohled na okolním alpské velikány.

Lammertal

Vesničky Annaberg a Lungotz se již nacházejí v blízkém údolí Lammertal. Lammertal budou určitě znát příznivci běžeckého lyžování jako centrum tohoto zimního sportu. V Lammertalu je přímo v údolí a také na přilehlých vrcholech vedeno několik desítek kilometrů upravovaných běžeckých stop. Záleží jen na konkrétním jedinci, zda zvolí náročnou hřebenovou trať, nebo si užije pohodový běh v údolí.

Výlety

Oblast Dachstein West je též skvělým výchozím místem k poznávání blízkého i vzdálenějšího okolí. Návštěvníci tohoto regionu z něj nejčastěji jezdí na výlety do starobylého města Hallstadt. Hallstadt leží asi 10 kilometrů západně u stejnojmenného jezera. Mezi další populární výletní destinace patří i třeba císařské lázně v malebném městečku Bad Ischgl.

Víkendové pobyty

Díky blízkosti regionu Dachstein West k České republice sem často cestují příznivci sjezdového i běžeckého lyžování z Čech nejen na klasické týdenní pobyty, ale dopřávají si tu skvělé lyžování i pouze na prodloužený víkend. Víkendové lyžování v regionu Dachstein West se tak stává stále žádanější službou na trhu cestovního ruchu.