Lyžování v Lungau

I když rakouská lyžařská oblast Lungau v jihovýchodní části spolkové země Salcbursko nepatří k nejznámějším oblastem pro sjezdové lyžování, postupně začíná nabírat na popularitě. Leží necelých 400 km od hranic s Českou republikou a díky dálnici, která spojuje města Linz, Salzburg a Villach je velmi dobře dostupná i na víkendové lyžování v Rakousku.

lungau-zima

Hlavními důvody k cestě na lyžování do Lungau je nejen pestrá nabídka sjezdovek, jejichž celková délka v pěti lyžařských centrech oblasti Lungau dosahuje hodnoty 180 kilometrů, ale také nejrozsáhlejší síť tratí pro běžecké lyžování v celém Rakousku, jež dosahuje úctyhodné délky 210 kilometrů. V neposlední řadě pak platí region Lungau za jednu z nejslunečnějších oblasti v Rakousku.

O tom, že si zdejší ubytovatelé a provozovatelé lyžařských lanovek a vleků svých návštěvníků během zimní sezóny váží, svědčí neustálá modernizace a výstavba nových lyžařský zařízení včetně zařízení k umělému zasněžování a též nezbytné infrastruktury. Lungau se tak postupně stává lyžařským areálem, který může směle konkurovat těmi nejvyhlášenějšími oblastem Rakouska.

lungau-lyzovani

Jednoznačnou pýchou lyžařské oblasti Lungau jen skiareál Obertauern, jež se nachází necelých 20 kilometrů severně od městečka Mauterndorf, které je správním centrem celé oblasti. Lyžuje se zde v nadmořských výškách kolem dvou tisíc metrů a centrem skiareálu je vesnička Obertauern. Ta leží v horském průsmyku v nadmořské výšce asi 1750 m a okolo ní se na pěti vrcholcích vinou pečlivě upravované sjezdovky. Lanovky zde vozí lyžaře do nadmořské výšky kolem 2200 až 2300 metrů.

Přímo nad městečkem Mauterndorf se lyžuje na svazích hory Speiereck, která dosahuje nadmořské výšky 2411 m. Odsud je také možné dostat se lyžařskou houpačkou až do městečka Sankt Michael. Odtud už je to pak jen kousek na Aineck a Katschberg. Sjezdové tratě na Speierecku budou vyhovovat jak úplným začátečníkům, kterým se bude nejvíce líbit na postranním vrcholu Grosseck, kde se o dopravu lyžařů na sjezdovky starají dvě sedačkové lanovky. Zkušenější a zdatnější lyžaři si naopak dokonale užijí rychlou sportovní jízdu na vrcholu Speiereck, z něhož se spouští směrem do údolí hned několik černých a tedy technicky náročných sjezdovek.

lungau-udoli

Již zmiňovaný skiareál Aineck leží na stejnojmenném vrcholku nad městečky Sant Michael, respektive Sankt Margarethen. Jde o poměrně rozsáhlý lyžařský areál se sportovně laděnými tratěmi ve své horní pasáži, nad hranicí lesa, a mírnějšími rodinnými sjezdovkami u obce Sankt Margarethen. Aineck je současně lyžařskou houpačkou, kterou se mohou vyznavači sjezdového lyžování dostat ze Sankt Margarethen až ke Katschbergu.

Katschberg je menším lyžařský areálem v Lungau, kde se o dopravu starají většinou lyžařské vleky a i místní sjezdovky jsou v porovnání s již zmiňovanými skiareály Obertauern, Speiereck a Aineck kratší. Lyžařský areál Katschberg je situován v sousední spolkové zemi Korutansko a lyžování si tady užijí spíše nenároční lyžaři.

lungau-lanovka

Dokonalým rodinným areálem je potom poslední ze skiareálů v Lungau Fanningberg, jehož sjezdové tratě se vinou po svazích hor Schwandhöhe a Fanninghöhe. Skiareál u vesničky Fanningberg, situované severně od městečka Mauterndorf, je známý tím, že ani v nejvyšší lyžařské sezoně nejsou zdejší trati přeplněné. Fanningberg nabízí svým návštěvníkům pestrou škálu sjezdovek od nejlehčích modrých přes středně obtížné červené sjezdovky až po několik náročných a na lyžařských mapách černě značených tratích na vrcholku Fanninghöhe.

I když je Lungau od hranic s Českou republikou asi 4 hodiny jízdy, zážitky z lyžování na zdejších sjezdovkách určitě stojí za to, aby se sem vydávali čeští lyžaři i na víkendové lyžování, zejména pokud mají možnost si pobyt ještě o nějaký den prodloužit.