Lyžování v Lungau

Blízko České republice

I když rakouská lyžařská oblast Lungau v jihovýchodní části spolkové země Salcbursko nepatří k nejznámějším oblastem pro sjezdové lyžování, postupně začíná nabírat na popularitě. Leží necelých 400 km od hranic s Českou republikou. Díky dálnici, která spojuje města Linz, Salzburg a Villach, je velmi dobře dostupná i na víkendové lyžování v Rakousku.

lungau-zima

Sjezdové lyžování i běžky

Hlavními důvody k cestě na lyžování do Lungau je nejen pestrá nabídka sjezdovek, jejichž celková délka v pěti lyžařských centrech oblasti Lungau dosahuje hodnoty 180 kilometrů, ale také široká síť tratí pro běžecké lyžování. Ta patří k nejrozsáhlejším v celém Rakousku. Její stopy dosahují úctyhodné délky 210 kilometrů. V neposlední řadě pak platí region Lungau za jednu z nejslunečnějších oblastí v Rakousku.

Neustálá modernizace

O tom, že si zdejší ubytovatelé a provozovatelé lyžařských lanovek a vleků svých návštěvníků během zimní sezóny váží, svědčí permanentní modernizace a výstavba nových lyžařský zařízení. A to včetně zařízení k umělému zasněžování či další nezbytné infrastruktury. Lungau se tak postupně stává lyžařským areálem, který může směle konkurovat těm nejvyhlášenějším oblastem Rakouska.

lungau-lyzovani

Obertauern

Jednoznačnou pýchou lyžařské oblasti Lungau jen skiareál Obertauern. Ten se nachází necelých 20 kilometrů severně od městečka Mauterndorf. Mauterndorf je správním centrem celé oblasti. Lyžuje se zde v nadmořských výškách kolem dvou tisíc metrů a centrem skiareálu je vesnička Obertauern. Ta leží v horském průsmyku v nadmořské výšce asi 1.750 metrů. Okolo ní se na pěti vrcholcích vinou pečlivě upravované sjezdovky. Lanovky tu vozí lyžaře do nadmořské výšky kolem 2.200 až 2.300 metrů.

Speiereck

Přímo nad městečkem Mauterndorf se lyžuje na svazích hory Speiereck. Speiereck dosahuje nadmořské výšky 2.411 metrů. Z jeho vrcholu je také možné dostat se lyžařskou houpačkou až do městečka Sankt Michael. Odtud už je to pak jen kousek na Aineck a Katschberg. Sjezdové tratě na Speierecku budou vyhovovat jak úplným začátečníkům, tak i profesionálům. Začínajícím sjezdařům se bude nejvíce líbit na postranním vrcholu Grosseck, kde se o dopravu lyžařů na sjezdovky starají dvě sedačkové lanovky. Zkušenější a zdatnější lyžaři si naopak dokonale užijí rychlou sportovní jízdu na vrcholu Speiereck. Z něho se spouští směrem do údolí hned několik černých, a tedy technicky náročných sjezdovek.

lungau-udoli

Aineck

Již zmiňovaný skiareál Aineck leží na stejnojmenném vrcholku nad městečky Sankt Michael, respektive Sankt Margarethen. Jde o poměrně rozsáhlý lyžařský areál. Nabízí sportovně laděné tratě ve své horní pasáži, nad hranicí lesa, a mírnější rodinné sjezdovky u obce Sankt Margarethen. Aineck je současně lyžařskou houpačkou, kterou se mohou vyznavači sjezdového lyžování dostat ze Sankt Margarethen až ke Katschbergu.

Katschberg

Katschberg je menším lyžařský areálem v Lungau, kde se o dopravu starají většinou lyžařské vleky. Zdejší sjezdovky jsou v porovnání s již zmiňovanými skiareály Obertauern, Speiereck a Aineck kratší. Lyžařský areál Katschberg je situován v sousední spolkové zemi Korutansko a lyžování si tady užijí spíše nenároční lyžaři.

lungau-lanovka

Fanningberg

Dokonalým rodinným areálem je potom poslední ze skiareálů v Lungau, Fanningberg. Jeho sjezdové tratě se vinou po svazích hor Schwandhöhe a Fanninghöhe. Skiareál u vesničky Fanningberg, situované severně od městečka Mauterndorf, je známý tím, že ani v nejvyšší lyžařské sezoně nejsou zdejší trati přeplněné. Fanningberg nabízí svým návštěvníkům pestrou škálu sjezdovek od nejlehčích modrých přes středně obtížné červené sjezdovky až po několik náročných tratí. Ty jsou na lyžařských mapách vrcholku Fanninghöhe značeny černou barvou.

Krátkodobé pobyty

Lungau leží od hranic s Českou republikou asi 4 hodiny jízdy. Zážitky z lyžování na zdejších sjezdovkách určitě stojí za to, aby se sem vydávali čeští lyžaři i na víkendové lyžování. A to zejména pokud mají možnost si pobyt ještě o nějaký den prodloužit.