Silvretta Arena

Západ Rakouska

Vzhledem k poloze lyžařské oblasti Silvretta Arena, propojující rakouský Ischgl se švýcarským lyžařským střediskem Samnaun, sem na byť prodloužený víkend necestuje příliš mnoho příznivců sjezdového lyžování z České republiky. Nejkratší cesta z Prahy do regionu Silvretta Arena vede přes Plzeň, německý Regensburg a Mnichov až do rakouského Ischglu. Lyžaři stráví za příznivých dopravních podmínek, a to zejména kolem Mnichova, cestováním v autě něco přes 7 hodin. Během té doby musí urazit vzdálenost bezmála 700 kilometrů. Je třeba říci, že Ischgl je jedním z nejvzdálenějších lyžařských středisek v Rakousku ve vztahu k České republice. Samotný Ischgl leží ještě ve spolkové zemi Tyrolsko, ovšem do Albergu je to odsud jen asi 10 kilometrů. Lichtenštejnsko pak leží od Ischglu jen asi 50 kilometrů vzdušnou čarou směrem na západ.

Vše ve velkém

Lyžaři, kteří oblast Silvretta Arena, zahrnující vedle Ischglu i švýcarský Samnaun a jeho okolí, již někdy v minulosti navštívili, ji často označují jako úžasnou, někdy až skoro megalomanskou. Je však třeba poznamenat, že toto přízvisko si Ischgl a je přilehlé okolí plným právem zaslouží. Jde totiž o jedno z nejlepších lyžařských středisek nejen v Alpách, ale dokonce i v celosvětovém měřítku. Milovníci sjezdového lyžování tady mají k dispozici takřka 250 kilometrů sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti. Spolu s oblastmi pro lyžování ve volném terénu zabírá celá Silvretta Arena plochu více než těžko uvěřitelných 500 hektarů. A jak už bylo napsáno dříve, oblast zasahuje z území Rakouska směrem na jih až do Švýcarska. Na rakouské straně je hlavním turistickým centrem právě Ischgl. Na švýcarské straně je pak turistickým centrem vesnička Samnaun.

To nejlepší z celé Evropy

Díky vzájemnému propojení rakouských a švýcarských zimních středisek podél společné hranice lanovkami a sjezdovkami poskočila Silvretta Arena na horní příčky co do velikosti lyžařských středisek. V současné době může směle konkurovat i třeba jednomu z největších lyžařských regionů v Rakousku s názvem SkiWelt Wilder Kaiser / Brixental. Co do počtu kilometrů sjezdovek jsou Silvretta Arena a SkiWelt srovnatelné. V Ischglu se však lyžuje takřka o celý jeden kilometr výše. Nadmořská výška zaručuje návštěvníkům Ischglu a Samnaunu i a konci lyžařské sezóny dostatek přírodního sněhu na většině zdejších sjezdovek. Co do velikosti se pa může Silvretta Arena bez problémů měřit kupříkladu se Třemi údolími ve Francii nebo Via Lattea v Itálii. Ve Švýcarsku pak snese Ichgla a Samnaun plné srovnání třeba s ikonickými Čtyřmi údolími.

Úctyhodná čísla

Více než čtyři desítky lyžařských lanovek a vleků, disponující kapacitou takřka 90.000 osob za hodinu, se v celé Silvretta Aréně postarají o rychlou a pohodlnou přepravu lyžařů na sjezdovky. Není bez zajímavosti, že z téměř 240 kilometrů sjezdovek je přes 220 kilometrů vybaveno zařízením k umělému zasněžování. O dostatek umělého sněhu v případě nepřízně počasí se tady stará více než tisícovka sněžných děl. A po skončení lyžování se na svahy nad vesničkou Ischgl vydávají takřka čtyři desítky sněžných roleb aby připravily zdejší sjezdové tratě na další den.

Významné sjezdovky

Nejdelší zdejší sjezdovkou je trať s názvem Eleven. Ta své jméno získala podle počtu kilometrů, které lyžaři při sjezdu z vrcholu Greitspitz, jenž se šplhá do nadmořské výšky 2.872 metrů, až k okraji vesničky Ischgl urazí. Během sjezdu těchto 11 kilometrů klesnou lyžaři o více než 1 a půl kilometru níže. Ischgl se totiž rozkládá v nadmořské výšce asi 1.400 metrů. A stejně tak z vrcholu Greitspitz padá směrem do údolí Höllenkar nejprudší zdejší sjezdovka. To je označená číslem 14 a v některých svých pasážích dosahuje úctyhodného sklonu 70%.

Vysokohorské lyžování

V oblasti Silvretta Arena je na každém kroku vidět, že místní plánují rozvoj tohoto regionu koncepčně. A tento přírodní dar, jímž jsou ideální podmínky ke sjezdovému lyžování ve vysoké nadmořské výšce, využívají i s ohledem na zdejší přírodu. Vysoká poloha a skvělé sněhové podmínky, které tady příroda Rakousku nadělila, skvěle doplňuje kvalitní ubytování, četné horské chaty a v neposlední řadě i dokonalá infrastruktura a široké možnosti dalšího vyžití. Vysoká nadmořská výška pak s sebou nese (mimo jiné) i možnosti překrásných výhledů na okolní alpské velikány. A to ať již během jízdy na lanovkách a vlecích, nebo ze samotných sjezdovek.

Těsně pod třemi kilometry

O tom, že v oblasti Silvretta Arena se lyžuje skutečně vysoko, svědčí i další čísla. Více než dvě desítky lyžařských lanovek v oblasti Samnaun – Ischgl mají svou vrcholovou stanici v nadmořské výšce, která přesahuje 2 a půl kilometru. 7 lyžařských přepravní zařízení pak končí dokonce ve výšce přes 2.800 metrů. Takovýmito údaji se nemůže pochlubit žádný jiný lyžařský areál v celém Rakousku. Vysoko umístěné vrcholové lanovky jsou důvodem, že lyžaři během sjezdu tu překonávají nadprůměrně vysoké převýšení. A to dokonce i na rakouské poměry. V konkrétních číslech se pak v oblasti Ischgl / Samnaun lyžuje od 1.377 metrů až do 2.872 metrů nad mořskou hladinou. Celkem tedy tady mohou lyžaři překonat převýšení cca. 1 a půl kilometru. Vysoká nadmořská výška tohoto skiareálu je současně zárukou dostatečné pokrývky přírodního sněhu po celou lyžařskou sezónu. A jak již bylo řečeno dříve, z většiny sjezdovek Silvretta Areny je nádherný výhled po okolí. A že je na co koukat! V okolí se nachází hned několik vrcholů, které překonávají svou výškou 3.000 metrů. Nejvyšším z nich je vrchol Fluchthorn. Ten dosahuje nadmořské výšky bez dvou metrů 3.4 kilometru.

DutyFree Run

Vedle sjezdu Eleven patří k dalším ikonickým tratím oblasti Silvretta Arena i takzvaný DutyFree Run. Ten vede z vrcholu Palinkopf, jenž dosahuje nadmořské výšky 2.864 metrů a leží jižním směrem od už zmiňované hory Greitspitz, a končí až ve švýcarském lyžařském středisku Samnaun v nadmořské výšce 1.840 metrů. Na sjezdovce DutyFree Run tak lyžaři překonají převýšení jednoho kilometru. Dojezd do švýcarského Samnaunu je možno využít i k načerpání atmosféry tohoto lyžařského střediska, Ve srovnání s pulzujícím a rušným Ischglem působí Samnaun jako příjemná oáza klidu a pohody. Bezcelní zóna, podle které je sjezdovka DutyFree Run pojmenována, nabízí možnost nakoupit si v Samnaunu za výhodné ceny. Asi se nebude jednat o velké nákupy, neboť kdo by se se zbožím. byť za dobré ceny, na lyžích tahal. Ale zastavit se alespoň na kávu za to určitě stojí.

Údolí Velilltal

Kdo má rád dlouhé sjezdy, určitě by neměl vynechat jízdu po sjezdovce, jež nese označení 7. Ta je svou charakteristikou červená a vine se skrze údolí Velilltal pod 2.704 metrů vysokou horou Velillspitze. Tato trať rozhodně patří k nejhezčím v celé oblasti Silvretta Arena. A protože není tak frekventovaná, jako již zmiňovaný Eleven nebo DutyFree Run, lyžaři si tady mohou užít pohodovou a příjemnou jízdu.

Ort: Ischgl

Freeride

Ačkoliv upravené a prostorné sjezdovky bezpochyby patří k největším chloubám oblasti Silvretta Arena, region Ischgl – Samnaun je též vyhlášen mezi milovníky jízdy ve volném terénu. Freeridové svahy je tady možné najít prakticky na každém z významnějších vrcholů, které jsou propojeny lyžařskými lanovkami a sjezdovkami. Oblasti pro freeride jízdu jsou tady většinou orientovány na sever. A tak spolu s vysokou nadmořskou výšku zaručují dostatek sněhu až do pozdního jara. Ty údajně nejhezčí freeridové terény jsou k nalezení buď na Greitspitz, nebo na vrcholu Pardatschgrat. Tajným tipem milovníků jízdy ve volném terénu je pak lokalita mezi vrcholem Palinkopf a naproti ležícím Piz Val Gronda.

Zábava po lyžování

I když většina turistů míří do oblasti Ischgl / Samnaun zejména kvůli sjezdovému lyžování, nebudou se tady nudit ani s přicházejícím večerem. Ischgl je vyhlášen jako místo, kde je možné se dobře najíst v řadě restaurací a taktéž si užít dostatku noční zábavy v nejrůznějších aprés – ski barech a diskotékách. Bujarý noční život tady utichá až pozdě nad ránem. A podobně jako další známá lyžařská střediska, i Ischgl si během zimní sezóny zve nejrůznější popové hvězdy, které tady následně vystupují na monstrózních akcích. Samozřejmě je též třeba zmínit, že o kvalitě lyžařského střediska Ischgl svědčí i skutečnost, že se tu pravidelně jezdí závody v rámci Světového poháru ve sjezdovém lyžování.

Kvalita a luxus

Přestože je Silvretta Arena od České republiky poměrně vzdálená a pro krátký víkendový pobyt tak není příliš vhodná, milovníci zábavy a současně kvalitního lyžování, kteří navíc příliš nehledí na útraty, mohou v oblasti Ischgla a Samnaun zažít nezapomenutelné chvíle. A to nejen během prvotřídního lyžování, ale i po jeho skončení.

Ne pro každého

Silvretta Arena bezpochyby patří ke špičce alpského lyžování. A svým návštěvníkům má během zimy bezpochyby co nabídnout. Lyžaři, kteří se však spokojí se méně rozsáhlými středisky, hledají pohodové lyžování a nebo koukají na celkové útraty, by se však měli (a nejen pro svůj víkendový pobyt) v Rakousku spíše poohlédnout po nějakém vhodnějším a v každém případě bližším lyžařském středisku.