Zima v Zell am See

Oblast Zell am See / Kaprun

Lyžařská oblast v severním Rakousku nedaleko Zell am See je velmi oblíbená mezi aktivními turisty nejen během zimní sezóny. Městečko Zell se stalo již neodmyslitelným symbolem této známé lyžařské oblasti s názvem Kaprun / Zell am See, jež zahrnuje i ledovec Kitzsteinhorn. Díky Zellskému jezeru, na jehož břehu je Zell am See situováno, je tato oblast atraktivní pro sportovce a aktivní jedince nejen v zimě, ale i během léta. A díky blízkosti k České repulice je populární i k víkendovým pobytům.

zeller-see-zima

Atraktivní okolí

Zell am See se nalézá asi 30 kilometrů jižně od německého Berchtesgadenu. Berchtesgaden je jednou z nejznámějších turistických oblasti v jižním Německu. Jen několik kilometrů odtud pak leží další světoznámé lyžařské oblasti Rakouska. K nim patří Saalbach – Hinterglemm a nedaleko ležící Leogang, lyžařské středisko Maria Alm, patřící do oblasti Hochkönig a konečně jižně leží již zmiňovaný ledovec Kitzsteinhorn.

Další aktivity

I když je v okolí Zell / See známé zejména svými skvělými podmínkami pro alpské lyžování, kdy ty nejlepší sjezdovky končí prakticky na hranici tohoto městečka a vleky vyjíždějí vzhůru jen nedaleko od jednotlivých ubytovacích zařízení, i v zimním období se tady zde dá věnovat dalším zajímavým činnostem. Zecla pochopitelně k nim patří bruslení pod širým nebem, kdy zamrzlá hladina Zellského jezera poskytuje pro jízdu na bruslích takřka ideální podmínky. S bruslením jde obvykle ruku v ruce další zimní sport, k jehož provozování je nutná rovná ledová plocha, a sice metaná neboli curling. Vzhledem k rozloze Zellského jezera si zde velmi často během zimního období dávají dostaveníčko i snowkiteři. Ti využívají k pohybu po zamrzlé hladině jezera větrné energie a řiditelných draků.

zell-am-see-panorama

Schmittenhöhe

Západně od okraje městečka se zvedá do nadmořské výšky 2.000 metrů oblíbený vrcholek Schmittenhöhe. Na něm si mohu užít příjemného lyžování jak technicky zdatní lyžaři, na něž zde čeká několik černě značených a tedy technicky obtížných svahů, tak také rodiny s dětmi nebo začátečníci. Ti se se budou nejspíše zdržovat na modře značených a tedy nenáročných sjezdovkách.

Protože samotné městečko Zell / See leží v nadmořské výšce asi 750 metrů, svahy na 2.000 metrů vysoké Schmittenhöhe tak nabízejí převýšení přes jeden kilometr. Jsou tedy dostatečně dlouhé i pro zmlsané lyžaře, kteří se už nespokojí jen tak s nějakou sjezdovkou. Pro alpské lyžování je možné na Schmittenhöhe využít téměř 80 kilometrů sjezdovek. Černé tratě tvoří z celkové nabídky více než 25 kilometrů. Schmittenhöhe se tedy řadí k jedněm z mála lyžařských areálů nejen v Rakousku, které se mohou pochlubit širokou nabídkou těch nejnáročnějších tratí. Zbývající sjezdovky jsou značeny na lyžařských mapách červeně a modře a jsou tedy vhodné i k lyžování méně zkušené lyžařů.

zell-am-see-lanovka

Lanovky

Z Zell am See je možné se na Schmittenhöhe dostat hned ze tří míst. Nejstarší lanovka v této oblasti s prostým názvem Schmittenhöhebahn vede z údolí Schmittental západně od obce přímo na vrchol Schmittenhöhe. První lyžařský vlek zde byl uveden do provozu již v roce 1927. V současné době kopíruje trasu původní Schmittenhöhebahn moderní kabinová lanovka s názvem trassXpress. Obě přepravní zařízení končí téměř až na vrcholku hory.

Prakticky z centra městečka se vede vzhůru lanovka s názvem cityXpress. Ta končí asi v polovině hory, v nadmořské výšce 1.320 metrů u horské restaurace Mittelstation. Dále pak pokračuje čtyřsedačková lanovka a až na vrchol Schmittenhöhe vyveze lyžaře kabinová lanovka Areitbahn, na kterou se dá při cestě vzhůru přesednout. Samotný Areitbahn má svou údolní stanici v asi čtyři kilometry vzdálené vesnice Schüttdorf, jež je situována mezi Zell / See a světoznámé lyžařské středisko Kaprun. Lanovka Areitbahn je rozdělena na tři úseky a podobně jako lanovka Schmittenhöhebahn doveze příznivce sjezdového lyžování prakticky až na vrchol samotné Schmittenhöhe.

zell-am-see-sjezdovky

Sjezdovky

Většina sjezdovek nad městečkem Zell am See je sice vedena lesními průseky, ovšem jsou dostatečně prostorné a nemusí se tady bát užít si klidné a pohodové lyžování i nepříliš zkušení sjezdaři. Podobně na tom budou i milovníci carvingového lyžování. Začátečníci se budou s největší pravděpodobností pohybovat na svazích, kopírujících již zmiňovanou lanovku Areitbahn. Jedná se totiž o modré (a v dolních pasážích částečně červené) tratě, které zvládne i úplný začátečník. Naproti tomu zkušení jezdci budou sjíždět několika možnostmi ze Schmittenhöhe k údolní stanici lanovek trassXpress a Schmittenhöhebahn. Právě sem se totiž z vrcholku Schmittenhöhe vinou ty nejtěžší a tedy černě značené sjezdovky.

Další sportovní možnosti

Okolí Zell am See však není oblíbené pouze mezi příznivce alpského lyžování. Na své si tady přijdou i běžci na lyžích. Spolu s nedalekým Kaprunem nabízí Zell / See více než 200 kilometrů udržovaných běžeckých tratí. Na nich je možné běhat jak klasicky, tak také bruslařským stylem. Aktivní jedinci, kteří si chtějí vyzkoušet běh na lyžích i po lyžování na zdejších sjezdových tratích, tady mají k dispozici více než tři kilometry dlouhý okruh s umělým osvětlením.