Kronplatz / Plan de Corones

Úžasná panoramata

Z vrcholu Kronplatz, italsky Plan de Corones, se během zimy lyžařům (a v létě turistům) naskytne až neuvěřitelný, 360-stupňový panoramatický výhled na blízké i vzdálenější okolí. Právě překrásný výhled po Jižním Tyrolsku (v němčině Südtirol) je jedním z charakteristických znaků lyžařského areálu Kronplatz. Zkuste se schválně zeptat někoho, kdo už na hoře Plan de Corones lyžoval, na co si bude pamatovat, a většina odpovědí bude odkazovat na jedinečná panoramata okolních hor.

Jednička v Jižním Tyrolsku

Vrchol Kronplatz je jednoznačně největším a také nejdůležitějším lyžařským areálem celého Jižního Tyrolska. Zájem o tuto horu se projevuje i ve zdejší infrastruktuře. Ta patří k nejmodernějším nejen v Jižním Tyrolsku, ale v celé Itálii. Celkem zde mohou lyžaři využívat téměř 120 kilometrů sjezdovek. Většina z nich je vedena v horních, zcela bezlesých, pasážích lyžařského areálu Kronplatz. Řada jich však vede až dolů do údolí. Jde o dlouhé sjezdovky směrem na Reischach / Bruneck, Olag a S. Vigilio (St. Vigil). Ty svou délkou a profilem určitě uspokojí i ty nejnáročnější sjezdaře. Komu by sklon zdejších černých a technicky náročných sjezdovek nevyhovoval, může je v klidu a pohodě objet po červených a modrých tratích. Kronplatz je tak skutečně ideálním lyžařským areálem pro všechny, začátečníky i zkušené sjezdaře.

Lyžařská infrastruktura

Areál Kronplatz se nachází na 2.275 metrů vysokém vrcholu Plan de Corones, který je nejvyšším a nejznámějším lyžařským vrcholem v širokém okolí. Lyžařská infrastruktura na hoře Kronplatz zahrnuje přes 120 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti s převahou žijící nabídkou červených tratí. O dopravu se tu starají více než tři desítky lyžařských lanovek a vleků. Drtivá většina z nich patří k nejmodernější generaci lyžařských přepravních zařízení. Celková délka lanovek a vleků na hoře Kronplatz se blíží 50 kilometrům a přepravní kapacita všech zdejších lanovek přesahuje úctyhodné číslo 70.000 za hodinu. Vrchol Plan de Corones je dobře vybavený i pro případ nepřízně počasí. O dostatečné množství technického sněhu se je tady schopno postarat téměř 350 sněžných děl. Vítaným bonusem je pak prakticky neustálé slunečné počasí, které je pro tuto oblast Jižního Tyrolská tak typické. Z Prahy se dá na Kronplatz dostat během sedmi hodin jízdy automobilem po pohodlných dálnicích přes německý Regensburg a Mnichov. Je tak skvělým místem, kde se dá v Itálii na lyžích strávit prodloužený víkendový pobyt.

Něco pro každého

Lyžování ve skiareálu Kronplatz si oblíbili zejména příznivci carvingu a snowboardisté. Podobně jsou na tom i rodiny s dětmi. Široké a prostorné sjezdovky jsou na Plan de corones rafinovaně propojené a téměř 100 kilometrů zdejších tratí je možné projet, aniž by bylo nutné sejmout lyže. Převaha červeně značených sjezdových tratí pak činí z Plan de Corones ideální místo pro pohodové lyžaře a rodiny s dětmi, které již mají první lyžařské zkušenosti za sebou. Neznamená to ale, že by Kronplatz byl nějakou nudnou hrou a zkušení sjezdaři tady neměli co dělat. I když na Plan de Corones není tolik náročných sjezdovek, patří ke skutečné evropské špičce. Dnes již legendárním Černá pětka (The Black Five) určitě prověří dovednosti a schopnosti i těch nejzkušenějších lyžařů. Jde o sjezdovky Hernegg s délkou přes 5 kilometry, Sylvester, které do pěti kilometrů chybí jen asi 50 metrů, Piculin se dvěma kilometry délky a pak dvě kratší tratě Erta a Pre da Peres. Milovníci dlouhých sjezdových tratí se pak určitě budou cítit jako v pozemském ráji na sedm kilometrů dlouhé sjezdovce s červeným profilem s názvem Ried. Během jízdy na ní překonají lyžaři celkové převýšení 1.350 metrů.

Lyžování ve volném terénu

Ačkoliv se to nemusí na první pohled zdát, na vrcholu Kronplatz si najdou své terény i milovníci lyžování ve volném terénu. Hned několik oblastí pro freeride, a to zejména po nových sněhových přídělech, je dostatečně zásobeno čerstvě napadaným hlubokým sněhem. Snowboardisté, freestyloví jezdci a další adrenalinoví sjezdaři se pak určitě dokonale vyřádí ve zdejším snowparku. K jeho největším magnetům patří udržovaná U-rampa. Sjezdaři, kterým by nestačilo lyžování během dne, si mohou užít dodatečně jízdy na téměř čtyřech kilometrech sjezdovek s nočním osvětlením. A komu by během náročného dne na svazích vyhládlo, může zajít na rychlé občerstvení nebo plnohodnotné jídlo do téměř čtyř desítek horských chat, rozesetých po celém hoře.

Propojení s Alta Badia / Sella Ronda

Ačkoliv nabízí Kronplatz široké možnosti lyžování, někomu by možná mohla být jedna, byť exkluzivně vybavená, hora málo. V takovém případě není nic snadnějšího, než ve vesničce St. Martin nastoupit na skibus, který tady jezdí každých dvacet minut až půlhodinu, a nechat se odvézt do nedalekého lyžařského střediska Alta Badia. Skiareál Alta Badia již spadá do známého okruhu Sella Ronda. Tato oblast, točící se kolem masivu Sella, je tak rozsáhlá a pestrá, že ani zkoušení sjezdaři obvykle nejsou schopni celý komplex obsáhnout ani během týdenního pobytu v této části severní Itálie.

Běžecké lyžování

I když je oblast Kronplatz primárně orientovaná na sjezdové lyžování, na své si tady bezpochyby přijdou i příznivci lyžování běžeckého. Pro běžce je zde upravováno více než 200 kilometrů běžeckých tratí jak k bruslení, taky i pro klasický běžecký styl. Kvalitu zdejší běžeckých tratí pak jen dokumentuje skutečnost, že nedaleko Plan de Corones, v oblasti Antholzu / Anterselva, se pravidelně běhá jeden ze závodů v rámci Světového poháru v biatlonu.

Aprés Ski

Současní vyznavači sjezdového lyžování však chtějí další služby než jen dokonalé podmínky pro svůj oblíbený sport. Oblast Plan de Corones v těchto záležitostech rozhodně nijak nezaostává. Turisté se mohou v čase po lyžování věnovat dalším doplňkovým činnostem. Stále více návštěvníků oblasti Kronplatz pak věnuje volnočasovým aktivitám a sportům dokonce celý den. K těm nejoblíbenějším patří plavání ve zdejším bazénu, dá se zajít si zabruslit nebo si v kryté hale zahrát tenis. Vzrůstající popularitě se těší též lezení po více než dvou desítkách ledopádů v okolí. Turisté se také vydávají na výlety na sněžnicích. K relaxaci pak slouží spousta wellness a fitness center. Lyžařům, kteří se chtějí bavit nejen přes den na sjezdovkách, ale i po setmění, jsou k dispozici četné bary nebo mohou zajít na diskotéku.