Víkend v oblasti Saalbach – Hinterglemm – Leogang

Pětihvězdičkový SkiCircus

Rakouská lyžařská oblast s názvem SkiCircus Saalbach – Hinterglemm – Leogang patří se svými více než dvěma stovkami kilometrů sjezdových tratí všech stupňů obtížnosti k tomu nejlepšímu, co může Rakousko českým milovníkům lyžování pro krátký víkendový pobyt nabídnout. Velice moderní a na rakouské poměry vcelku mladá lyžařská oblast je k nalezení ve spolkové zemi Salcbursko, nedaleko dnes už legendárního zimního střediska Zell am See / Kaprun.

V údolí Saalachu

Na samém konci zalesněného údolí, v němž pramení a taktéž jím protéká říčka Saalach, se krčí hned dvě malebná městečka Saalbach a Hinterglemm. Právě podle nich je také celá oblast pojmenována. Nedaleká vesnička Leogang je lyžařsky propojena s hlavním areálem a rozšiřuje tak možnost lyžování i do souběžného údolí vedle. Není bez zajímavosti, že oblast Saalbach Hinterglemm získala v renomovaném německém lyžařském průvodci ADAC Ski Guide celých pět hvězdiček, což je nejvyšší možné ocenění.

Skvělé podmínky pro lyžování

Zájemci o dokonalé alpské lyžování tady najdou jak špičkové sportovní sjezdovky, na nichž jsou pravidelně pořádány závody v rámci Světového poháru ve sjezdovém lyžování, tak i mírné a technicky nenáročné svahy. Ty jsou ideální pro výuku lyžování a první nesmělé obloučky těch nejmenších. Hlavními devizami lyžařské oblasti Saalbach – Hinterglemm – Leogang veliká rozlehlost a rafinovaně řešená vzájemná propojenost lanovek a sjezdovek. Samozřejmostí je tu svědomitá péče o místní sjezdové tratě. A tak se tady mohou lyžaři každé ráno těšit na dokonale upravené sjezdovky.

Snowboard a adrenalin

Bylo by chybou si myslet, že v lyžařské oblasti SkiCircus si užiji pouze sjezdoví lyžaři. Žádné tvrzení by nebylo dále od skutečnosti, pravý opak je totiž pravdou. Příznivci adrenalinu a akrobatického lyžování či snowboardingu si budou moci zařádit hned v několika snowparcích. O ty se tu pečlivě starají specializované týmy. Příznivci akčnějšího lyžování pak budou moci prověřit své dovednosti na vícero boardercrossových či skicrossových tratích. A pokud by snad lyžování přes den někomu nestačilo, může se ještě věnovat svému oblíbenému zimnímu sportu i po setmění na několika sjezdovkách s umělým osvětlením. Zejména rodiny s malými dětmi bezesporu ocení možnost věnovat se kromě lyžování i dalším aktivitám, jako je jízda na saních po k tomu určených tratích či stále populárnějšímu icekartingu.

Přepravní infrastruktura

Zdejších více než 200 kilometrů sjezdovek tu obsluhuje téměř šest desítek moderních lanovek a vleků. Ty se postarají o rychlou a hlavně pohodlnou přepravu lyžařů na svahy. Díky vysoké kapacitě zdejších přepravních zařízení se i uprostřed hlavní lyžařské sezóny jen zcela výjimečně stane, že by se na zdejších lanovkách či vlecích tvořily fronty.

Zalyžují si všichni

Protože je lyžařská oblast Saalach – Hinterglemm tak rozlehlá, na své si tady přijde skutečně každý lyžař. Rodiče s malými dětmi a začínající lyžaři budou určitě trávit většinu svého času na modře značených sjezdových tratích. Ty jsou v oblasti SkiCircus až nadstandardně prostorné a jejich profil je jen mírný. Nezkušení adepti sjezdového lyžování zde tudíž budou moci v naprostém klidu pilovat a zdokonalovat své dovednosti. Naopak zkušení jezdci budou moci testovat své fyzické a dovednostní limity na jedněch z nejprudších sjezdovek nejen v celém, Rakousku, ale v celosvětovém měřítku. Několik tratí, značených černou barvou, je určeno skutečně těm nejlepším a nejzdatnějším jezdcům. Pohodáři a milovníci carvingového lyžování si pak budou moci vychutnávat dostatečně prostorné tratě, označené červenou barvou. Jejich sportovní profil rozhodně neurazí ani zkušené sjezdaře.

Další aktivity

Kdo by chtěl během prodlouženého víkendu v regionu Saalach – Hinterglemm – Leogang vyzkoušet i něco jiného než sjezdové lyžování, může se věnovat kupříkladu klasickému lyžování. V údolí je pro milovníky běžek udržováno několik desítek kilometrů běžeckých tratí jak pro klasický styl, tak i bruslení. Na nich si dostatek zábavy užijí nejen sváteční běžkaři, ale i fyzicky zdatní běžci, kteří si rádi dávají do těla a preferují náročnější tratě. K dalším možnostem zábavy patří například 200 metrů dlouhá visutá lávka, která je zavěšená ve výšce 40 metrů nad údolím. V Leogangu pak mohou příznivci adrenalinu vyzkoušet i Leogang Flying Fox XXL. Jde o atrakci, kdy je jedinec zavěšen na lano a poté spuštěn po dráze dlouhé více než jeden a půl kilometru zpět dolů do údolí. Během této jízdy dosahují odvážlivci rychlosti více než 130 kilometrů v hodině.

Neustálé inovace

Protože se Saalbach – Hinterglemm – Leogang snaží udržet na špici poskytovatelů toho nejlepšího lyžování v Alpách, je prakticky zaručeno, že každou sezónu se zde objeví nová lanovka, nová sjezdová trať a nebo je alespoň některá ze starších lanovek rekonstruována a modernizována. Většina zdejších přepravních zařízení poskytuje maximální pohodlí a komfort. Sedačkové lanovky jsou tady z velké části vyhřívané a plexisklový štít, chránící cestující lyžaře před nepřízní počasí, je dnes už vlastně samozřejmostí.

Zábava po lyžování

Jak již bývá v moderních alpských střediscích zvykem, i v oblasti Saalbach – Hinterglemm mohou turisté po skončení lyžování zajít do některého z mnoha wellness a fitness center v okolí. Další možností je zajít do jedné z několika desítek horských chat, kde je možno ochutnat typické pokrmy zdejší regionální kuchyně. Zábavychtiví jedinci pak mohou trávit večer v některém z barů nebo se mohou vyřádit v některé z místních diskoték.