Lyžování ve skiareálu Hochficht

Opačná strana Šumavy

Většina českých příznivců sjezdového lyžování určitě zná takové lyžařské areály na Šumavě, jako je Špičák nebo Zadov. Zatím málokdo dnes ovšem ví, že na opačné straně hranice s Rakouskem, jen několik kilometrů od Lipenské přehrady, leží na rakouském území lyžařské středisko Hochficht. To se může se nejhezčími areály na české straně Šumavy minimálně poměřovat.

lyzovani-hochficht-lanovka

Hned za hranicemi

A i když se v případě skiareálu Hochficht nejedná o klasické alpské lyžařské středisko, co do rozsahu a kvality služeb se může se menšími skiareály v Alpách směle měřit. Obrovskou výhodou pro vyznavače sjezdového lyžování z České republiky je blízkost tohoto lyžařského areálu k našim hranicím. Není tak vůbec problém zajet si sem na lyžování nejen na víkend, ale dokonce i pouze na jeden den. Výhodu mají v tomto případě lyžaři, kteří bydlí někde v okolí Lipna. Ti to mají na Hochficht skutečně jen co by kamenem dohodil.

Šumavská špička

Znalci sjezdového lyžování v oblasti Šumavy, a to jak na české straně, tak také na straně rakouské a německé, se víceméně shodují, že Hochficht patří k tomu nejlepšímu, co může Šumava (německy Böhmerwald) milovníkům sjezdového lyžování nabídnout. Skiareál Hochficht leží asi pět kilometrů od hraničního trojmezí České republiky, Německa a Rakouska. Z Čech je to sem jen asi 15 kilometrů.

lyzovani-hochficht-lanovka-sjezdovka

Lyžování v lese

Protože Šumava a její vrcholky nedosahují nadmořských výšek alpských dvou a třítisícovek, většina zdejších sjezdových tratí je vedena lesními průseky. To ale neznamená, že by tu bylo lyžování o něco ochuzené. Právě naopak. Blízkost vzrostlých stromů k okrajům sjezdovek dodávám lyžařům a sjezdařům pocit rychlosti. Navíc jízda v bohatě zalesněném terénu a bezprostřední kontakt s přírodou má také něco do sebe.

Krásná příroda

O tom, že jsou lesy a příroda vůbec v okolí skiareálu Hochficht zachovalé, svědčí i fakt, že všech 11 sjezdovek, na nichž si mohou návštěvníci areálu Hochficht užít dobré lyžování, je vedeno skrze lesní průseky. Jinak jsou kolem dokola jen husté lesy. Ty narušuje jen pár lanovek a vleků, starající se o dopravu lyžařů na svahy. K nim je pak třeba ještě připočítat několik horských chat. Tato charakteristika zdejšího areálu je pak velmi příjemná v čase, kdy například fouká silnější vítr. Zdejší sjezdovky jsou okolními hustými lesy před větrem dokonale chráněny.

lyzovani-hochficht-sjezdovka

3 vrcholy

Smrčina

Lyžařský areál Hochficht se rozprostírá na třech vrcholcích. Nejvyšší dva leží přímo na hranici Rakouska a České republiky. Vůbec nejvyšším zdejším vrcholem je Hochficht, česky Smrčina. Ta se zvedá do nadmořské výšky 1.338 metrů. Podle této hory byl pak také celý areál nazván.

Hraničník a Zwieselberg

Druhým vrcholkem, který patří do skiareálu Hochficht a leží na rakousko – českém pomezí, je Reischlberg (v češtině Hraničník). Ten je vysoký 1.283 metrů. Na území Rakouska pak doplňuje celý skiareál vrcholek Zwieselberg. Hora dosahuje nadmořské výšky 1.163 metrů. Zwieselberg je od zbytku skiareálu oddělen údolím, v němž leží jen pár kratších lyžařských vleků a také několik restaurací.

Sjezdovky

Z pohledu alpského lyžování tvoří osu celého skiareálu hlavní sjezdovka se číslem 1. Ta má dokonce FIS homologaci. Je na ní tedy možné pořádat lyžařské závody minimálně evropského významu. Kdo si chcete zalyžovat na nejdelší FIS sjezdovce v lyžařském areálu Hochficht, musí se vydat na stejnojmenný vrcholek. Skvělé lyžování si bude moci užít na více než dvoukilometrové trati, jejíž celkové převýšení přesahuje 400 metrů. Pro zajímavost jsou tyto parametry plně srovnatelné s nejlepší sjezdovkami v České republice ve Špindlerově Mlýně.

hochficht-zima

FIS sjezdovka na vrchol Smrčina však není jedinou tratí, která se může v lyžařském areálu Hochficht pyšnit homologací Mezinárodní lyžařské federace. Další taková sjezdovka se vine po svazích Zwieselbergu a má označení 7a. Tady se bude líbit lyžařům, kteří mají rádi svižnější a sportovní jízdu. Znalci zdejších poměrů tvrdí, že jde o nejprudší sjezdovku z celé lyžařské oblasti. Komu by sklon této tratě nevyhovoval, může se dostat k lanovce oklikou. Ta nese konejšivý název Rodinná sjezdovka a je označena číslicí 7.

Budoucnost

Pro milovníky sjezdového lyžování z České republiky je určitě dobrou zprávou, že se uvažuje o propojení lyžařského areálu Hochficht lanovkou s Českou republikou. Problémem je skutečnost, že Smrčina je na naší straně součástí národního parku. A tak je zde stavba jakékoliv lanovky zatím problematická. Nepředpokládá se, že by se na české straně budovaly lyžařské sjezdovky. Jednalo by se pouze o lanovku, která by dovezla lyžaře z Čech na lyžování do Rakouska.