Stále populárnější
Každým rokem se vydává na víkendové lyžování do Itálie stále více příznivců tohoto atraktivního zimního sportu i z České republiky. Ti z lyžařů, kteří neradi stojí dlouhé fronty na vleky či lanovky a stejně tak nemají rádi, když musejí na sjezdovce kličkovat mezi spoustou dalších jezdců, by určitě měli zvážit lyžování v italském zimním středisku Livigno. Do lyžařské oblasti v okolí vesničky Livigno cestuje, a to zejména na jaře kvůli překrásnému počasí, stále více Čechů. Kromě poloprázdných sjezdovek a prakticky neexistujících front na lanovky může však Livigno nabídnout svým návštěvníkům ještě o mnoho více.
Jarní slunce
Livigno samotné leží v nadmořské výšce asi 1.800 metrů. A tak se tady drží kvalitní sníh i pozdě na jaře. To už svítí slunce daleko intenzivněji než během zimní sezóny. Protože se tu ale lyžuje v nadmořských výškách nad 2.000 metrů, návštěvníci Livigna se nemusejí bát, že by snad měli na jaře lyžovat na nekvalitním sněhu. Ke krásnému počasí a ideálním podmínkám pro pohodové lyžování je v jarních měsících třeba připočítat ještě další významnou výhodu. A tou je skipas zdarma.
Dlouhá lyžařská sezóna
Livigno je mezi příznivci sjezdového (a také běžeckého) lyžování známém zejména kvůli tomu, že v dobách, kdy dole v nížinách už začínají rozkvétat první jarní květiny, se tu ještě zvesela lyžuje. Zimní lyžařská sezona tu obvykle trvá až do začátku května. Velkou výhodou je skutečnost, že pokud se lyžaři rozhodnou v Livignu strávit několik dní na jaře a rezervují si pobyt alespoň na 4 noci, dostanou k pobytu lyžařský skipas zdarma.
Krásné počasí
Nejen oblast Livigna, ale celé severní Itálie, je proslulá tím, že tady slunce svítí v průběhu celé zimní sezóny. Právě v Itálii se také nacházejí lyžařská střediska, která se pyšní největším počtem slunečních dní do roka v celých Alpách. Většina těchto dní samozřejmě připadá na jaro. To si zde až neskutečně příjemné lyžování může užít každý bez ohledu na jeho lyžařském schopnosti. Sluncem zalité a stále ještě zasněžené alpské vrcholky, které tvoří během lyžování na svazích v Livignu okolní panorama, dotvářejí na jaře jedinečnou atmosféru.
Teploty se na jaře obvykle pohybují těsně kolem nuly. Na sjezdovkách tak zůstává kvalitní sníh a přitom se mohou lyžaři i opalovat. Navíc většina zkušených sjezdařů, kteří do Alp jezdí ne kvůli sluníčku, ale kvůli tvrdému a kvalitnímu sněhu, už svou lyžařskou sezónu ukončila. A tak jsou zdejší vleky a lanovky v jarních měsících prakticky poloprázdné. V lyžařských areálech Mottolino a Carosello 3.000, které jsou hlavními centry sjezdového lyžování v oblasti Livigno, se však lyžuje na dobře upravených sjezdovkách i v tomto ročním období. A dá se říci, že pro pohodové jezdce, nebo rodiny s dětmi, tady panují ideální lyžařské podmínky.
Mottolino
Jak již bylo zmíněno dříve, v Livignu se lyžuje na obou stranách údolí. Západně od obce Livigno, směrem na osadu Trepalle, která je mimochodem nejvýše položenou osadou v celé Evropě, se lyžuje na vrcholu Mottolino. Ten dosahuje nadmořské výšky 2.402 metrů a dal celému skiareálu jméno. Jeho nejvyšším bodem je vrchol Monte della Neve. Na něm se lyžaři dostanou až do nadmořské výšky 2.785 metrů. Z jeho vrcholu pak vedou zpět k Livignu černé padáky. Na nich si skvělé lyžování užijí zejména zkušení sjezdaři. Rodiny s dětmi a začátečníci se pak mohou z Monte della Neve spustit po modré sjezdovce až k vrcholu Monte Sponda. Odsud se dá dále dojet až na Mottolino. Z celého hřebene vedou dolů červené sjezdovky, které jsou charakteristické svou velkorysou šířkou.
Carosello 3.000
Na opačné straně údolí, směrem na východ, se lyžuje ve skiareálu Carosello 3.000. Tento lyžařský areál bude vyhovovat spíše pohodovějším sjezdařům. Nejvyšším bodem je vrcholová stanice lanovky Carosello. Lanovka končí v nadmořské výšce 2.797 metrů. I v této části se vracejí zpět k Livigno dlouhé, červeně značené sjezdovky. Ty jsou, podobně jako sjezdové tratě naproti v údolí, řešeny velkoryse. Většina zdejších sjezdovek je vedena nad hranicí lesa. A tak se lyžaři nemusejí během jízdy dolů nijak zásadně omezovat.
Široká nabídka lyžování
Celkem nabízí Livigno svým návštěvníkům více než 115 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Téměř 60% jich je značených červenou barvou. Příjemné jarní lyžování si tu užijí jak méně zkušení sjezdaři, tak i profesionální jezdci. Necelých 30% sjezdovek nad vesničkou Livigno je značeno modrou barvou. A jen asi 15% zbývá na ty nejtěžší, černé. Lanovky a vleky zde mají dostatečnou přepravní kapacitu, která přesahuje hodnotu 50.000 osob za hodinu. Toto číslo je, zejména na jaře, garantem toho, že na lanovky a vleky se tu čekat nebude.
Ranní lyžování
V poslední době se na jaře sjíždějí do Livigna i lyžaři, kteří chtějí zažít něco mimořádného. K takovým zážitkům patří kupříkladu lyžování při východu slunce. 3 kilometry dlouhá lanovka s názvem San Rocco vyveze zájemce, co si ráno přivstanou, do lyžařského areálu Carosello. Tady si mohou při východu slunce užít přes noc zmrzlý sníh, avšak teploty přitom nejsou nijak zásadně nízké. Po tomto ranním rozcvičení pak přivítá aktivní jedince restaurace Costaccia, kde je servírována tradiční italská snídaně.
Odpočinek
Lyžaři, kteří v oblasti Livigno stráví celý den na svazích, po skončení lyžování rádi zamíří za odpočinkem a relaxací. V Livignu je k dispozici lázeňský komplex Aquagranda Active You. Mimochodem jde o nejvýše položený lázeňský komplex v celé Evropě. Na unavené sjezdaře zde čekají sauny, vířivky, turecké lázně, nejrůznější bazény a samozřejmě i brouzdaliště, klouzačky a další atrakce pro ty nejmenší. Nechybí možnost zajít na masáž.
Další aktivity
I když je Livigno primárně lyžařským střediskem, běžecké a sjezdové lyžování nejsou jediné aktivity, které je tady možné během víkendového pobytu nebo dlouhodobější dovolené provozovat. Stále oblíbenější se stává jízda na fat bikes či výlety po překrásném okolí Livigna na koňském hřbetě. Aktivní jedinci si rádi půjčují sněžnice a vydávají se na průzkum tohoto překrásného koutu Itálie po svých.
Gastronomie
K lyžování v Itálii neodmyslitelně patří i vynikající italská kuchyně. A Livigno není v tomto ohledu výjimkou. Zdejší kuchyně je inspirována nejen samotnou Itálii, ale i blízkým Švýcarskem. Proto zde místní kuchaři často používají nejrůznější bylinky a kuchyně je bohatá na různé sýry. Přímo v Livignu je dokonce v provozu mlékárna s názvem Latteria di Livigno. Do ní se dá zajít na ochutnávku nejrůznějších mléčných výrobků. Lyžaři, kteří do Itálie jezdí pravidelně, budou určitě vědět, že na italské sjezdovky patří bombardino. Říká se, že tento nápoj pochází právě z Livigna. A tak pokud už tady budete trávit prodloužený víkend nebo zimní dovolenou, určitě ho v místě původu ochutnejte.
Výhodné nákupy
Dalším vítaným bonusem pobytu v této části Itálie je skutečnost, že Livigno je bezcelní zónou. Leží totiž nedaleko hranice se Švýcarskem a během zimního období, kdy všude leží vysoká vrstva sněhu, je jedinou možností spojení s tímto údolím cesta přes Švýcarsko. Bezcelní zóna je důvodem, proč je v Livignu možné nakoupit nejrůznější zboží či třeba pohonné hmoty za bezkonkurenční ceny.