Dachstein – Schladming

Populární pro víkendové pobyty

Lyžařská oblast s názvem Dachstein – Tauern se v rakouských Alpách řadí k nejpopulárnějším centrům zimních sportů. A není se co divit. Více než stovka lyžařských lanovek a vleků tady dopravuje lyžaře na 250 kilometrů sjezdovek všech stupňů obtížnosti. Lyžařské tratě v oblasti Dachstein / Tauern bezpochyby uspokojí přání a tužby i těch nejnáročnějších sjezdařů. Díky blízkosti regionu Dachstein k České republice je tato oblast stále častěji využívána Čechy k prodlouženým víkendům a dalším zkráceným pobytům. O tom, že lyžovat na Dachstein jezdí stále více příznivců sjezdového lyžování z České republiky svědčí i samotná čísla. Roční návštěvnost našinců této rakouské části Alp se blíží úctyhodným třem stovkám tisíc.

Blízko k ČR

Obliba oblasti Dachstein – Tauern, která někdy bývá také označována jako lyžařská houpačka přes čtyři hory, mezi českými turisty je dána i pohodlným cestováním. Naši lyžaři v současné době neváhají absolvovat cestu z Prahy v délce kolem 450 kilometrů i kvůli jen několika dnům lyžování. O víkendech je tak možné potkat na sjezdovkách nad Schladmingem řadu českých sjezdařů, kteří sem přicestovali pouze na několik dní.

Pohodlné cestování

Nejrychlejší cesta z Prahy do regionu Dachstein – Schladming vede přes České Budějovice. K plynulosti provozu přispívají nedávno opravené a rozšířené silnice první třídy na našem území. Množí se tak jednotlivci, páry, rodiny a dokonce i celé skupiny, které než aby v Alpách strávili najednou celý týden, radši si pobyt v Rakousku rozdělí třeba na dva prodloužené víkendy. Na takové krátké pobyty pak nemusejí čerpat tolik dovolené.

Schladming a Planai

Centrem této lyžařské oblasti je hora Planai. Ta se tyčí přímo nad zdejším centrem, malebným městečkem Schladming, do výšky 1.906 metrů nad mořskou hladinu. A právě na jejích svazích je možné nalézt nejdelší sjezdovku celého regionu. V dolních pasážích hory Planai, přímo nad centrálním parkovištěm, je též každoročně pořádán noční slalom v rámci Světového poháru v alpském lyžování. Městečko Schladming samotné leží v nadmořské výšce 750 metrů. Sjezdaři tak při jízdě z vrcholu Planai k údolní stanici hlavní kabinkové lanovky překonávají převýšení více než 1 kilometru.

Lyžařská houpačka

Hora Planai je také hlavním nástupním místem do celé rozlehlé lyžařské oblasti. Ta zahrnuje obce Gleiming, Pichl, již zmiňovaný Schladming a Haus. Nad vesničkou Gleiming se do výšky 1.860 metrů šplhá hora Reiteralm. Obec Pichl je v nástupním místem jak na Reiteralm, tak také na vrchol Hochwurzen. Ten dosahuje nadmořské výšky 1.850 metrů a leží mezi Reiteralmem a Planaií. Tyto tři hory jsou lyžařský propojeny a sjezdaři mezi nimi mohou přijíždět bez nutnosti sejmout lyže. Na opačnou stranu od hory Planai než leží Hochwurzen a Reiteralm se nachází 2.015 metrů vysoký vrchol Hauser Kaibling. Ten je s vrcholem Planai, na rozdíl od Hochwurzenu a Reiteralmu, propojen v horní pasáži hory. Hauser Kaibling se tyčí se nad obci Haus im Ennstal.

Další možnosti lyžování

Do lyžařské oblasti Dachstein Schladming patří ještě další skiareály. Do nich je však ze Schladmingu nutné cestovat buď vlastním autem, nebo v rámci zakoupeného skipasu místním skibusem zdarma. Jde o lyžařské areály Fageralm, který se nachází nad obcí Forstau výše v údolí, a také horu Galsterbergalm. Ta je k nalezení nad obcí Pruggern nejníže v celém údolí. Směrem na sever od Schladmingu se pak ještě lyžuje na hoře Rittisberg, přímo sousedící s obci Ramsau am Dachstein. A konečně posledním významným lyžařským areálem je samotný ledovec na vrcholu Dachstein.

Běh na lyžích

Jak je vidět, pro víkendový pobyt toho oblast pod jižními štíty Dachsteinu, tedy na opačné straně než leží region West, nabízí skutečně hodně. A není v silách ani těch nejlepších sjezdařů všechny zdejší skiareály během těch několika málo dní projet. A to ještě nebyla řeč o lyžování běžeckém. Běžkám je tato oblast, a zejména již zmiňovaná obec Ramsau am Dachstein, doslova zaslíbená. V jejím okolí jsou vedeny jedny z nejlepších běžeckých stop v celém Rakousku. Běžci na lyžích tady mohou vyzkoušet i tratě, na kterých běželi závodníci v rámci Mistrovství světa. Ramsau totiž bylo v roce 1999 jeho pořadatelem. Kapitolou samou pro sebe jsou pak běžecké stopy přímo na ledovci Dachstein. Jeho běžecké okruhy jsou vedeny v nadmořské výšce kolem 2.700 metrů. Tuto oblast používají k předsezónní přípravě reprezentační týmy běžců z nejrůznějších států nejen Evropy, ale dokonce i celého světa.

Odpočinek a relaxace

I když sem příznivci sjezdového či běžeckého lyžování a dalších zimních sportů přicestují pouze na víkend nebo jen krátkodobý pobyt, budou mít plně k dispozici veškerou zdejší infrastrukturu. Ta vedle moderních lanovek a vleků zahrnuje kupříkladu i možnosti relaxace po náročném dni, stráveném na svazích či v běžeckých stopách. V oblasti je k dispozici několik krytých bazénů a celá řada wellness center. V nich mohou unavení lyžaři odpočívat a připravit se na další náročný den.

Pobyty s dětmi

Oblast v okolí městečka Schladming je vhodná k lyžování nejen zkušených a zdatných sjezdařů, ale i začátečníků a samozřejmě též rodiny s dětmi. Na mírných sjezdovkách zejména ve spodních pasážích zdejších skiareálů mohou rodiče buď lyžovat se svými ratolestmi, nebo jsou jim k dispozici nejrůznější lyžařské školy a školky. Ty jsou k nalezení prakticky v každém ze zdejších areálů. Zkušení instruktoři se tady budou dětem maximálně věnovat. Nejrůznější překážkové dráhy a atrakce pro ty nejmenší pak pobyt děti na lyžích určitě zpříjemní. Po lyžování pak mohou rodiče zajít s dětmi například sáňkovat na některou z udržovaných tratí pro saně. Těch je v oblasti Dachstein / Schladming dispozici hned několik. Stačí si jen vybrat tu, která bude vyhovovat konkrétním požadavkům.