Seiser Alm / Alpe di Siusi

Rodinné středisko

Italská lyžařská oblast Seiser Alm, v italštině pak Alpe di Siusi, leží poměrně vysoko. Tato alpská pastvina, jak se slovíčko Alm z němčiny nejčastěji překládá, se rozkládá v nadmořské výšce od 1.800 do 2.200 metrů. Protože Seiser Alm leží poměrně blízko k České republice, stává se stále vyhledávanější lyžařskou oblastí pro zimní dovolenou v Itálii. A stále častěji sem cestují celé rodiny s dětmi. Provozovatelé zdejších lanovek, vleků a sjezdovek se snaží těm nejmenším lyžařům vyjít maximálně vstříc. Tato snaha byla opakovaně oceněna pěti hvězdičkami za aspekty, které lyžařské středisko dělají vhodné k rodinné dovolené, od německého autoklubu ADAC.

V zajetí Dolomit

Seiser Alm je k nalezení jen asi 7 kilometrů vzdušnou čarou od severozápadního cípu jedné z nejznámějších italských lyžařských oblastí Sella Ronda. Z městečka Compatsch je to do Val Gardeny jen asi půl hodiny jízdy autem. Z jihu je oblast Alpe di Siusi ohraničena masivem Schlern, který dosahuje nadmořské výšky 2.564 metrů. V italštině je Schlern nazýván Sciliar. Východní okraj lyžařské oblasti Seiser Alm pak ohraničuje dvojice vrcholů Sassopiatto a Sassolungo. Ten vyšší z nich, Sassolungo, se tyčí do výšky 3.181 metrů a je současně hlavním vrcholem lyžařského areálu Val Gardena. Horská pánev Seiser Alm, kde se lyžuje, má průměr asi šesti nebo sedmi kilometrů a celá tato oblast je protkána řadou lanovek, vleků, sjezdovek, běžeckých stop a dokonce i sáňkařskými drahami. Na západní straně lyžařské oblasti Alpe id Siusi se většina sjezdovek schází nedaleko městečka Compatsch. Na východě sjezdovky směřují k vesničce Ritsch.

Spousta slunce

Ideální poloha lyžařské oblasti Seiser Alm a vhodné přírodní podmínky jsou příčinou vítané skutečnosti, že zde slunce svítí neuvěřitelných 300 dní do roka. Pohodoví lyžaři a samozřejmě též celé rodiny s dětmi si mohou v oblasti Alpe di Siusi pod bezmračnou oblohou dokonale vychutnat zdejší špičkové sjezdovky a prožít v této části Itálie příjemnou zimní dovolenou.

Pohoda a klid

Zeptáte-li se nějakého lyžaře, který již v oblasti Seiser Alm lyžoval a nějaký čas tady strávil, čím jej tato náhorní plošina zaujala, s největší pravděpodobností odpoví, že klidem a pohodou. Na náhorní plošinu totiž mohou vyjet auty pouze ubytovaní hosté. A to ještě jen v době, kdy jsou v provozu lanovky. Pokud tedy lyžaři nebydlí přímo v oblasti Alpe di Siusi, musí nechat auto v údolí a na lyžování vyjet lanovkou. Hlavním nástupním bodem na lyžování do oblasti Seiser Alm je městečko Seis am Schlern v západní části oblasti, ze kterého vede lanovka do městečka Compatsch. Další možností je pak vyjet lanovkou ze severní strany z údolí Val Gardena. Lanovka vozí lyžaře vzhůru z městečka St. Ulrich, italsky Ortisei. Lanovka, spojující St. Ulrich a vrcholek Monte Piz, který je součástí oblasti Seiser Alm, je také spojnicí mezi Alpe di Siusi a známým lyžařským areálem Sella Ronda.

Děti vítány

Nejvyšším bodem celého lyžařského areálu Seiser Alm je vrcholová stanice lanovky na hoře Punta D’Oro, německým Goldknopf. Tady vyveze sedačková lanovka lyžaře do nadmořské výšky 2.220 metrů. Zpátky dolů se pak budou moci spustit po několika červeně značených a tedy technicky obtížnějších sjezdových tratích. Protože je většina zdejších sjezdovek vedena nad hranicí lesa, jsou dostatečně prostorné. Pohodovou jízdu si tu užijí i začínající a sváteční lyžaři. V nižších pasážích celého lyžařského areálu jsou k dispozici i modré rodinné svahy. Rodiče se tak nemusejí obávat vzít sebou v zimě do Itálie i ty nejmenší a začínající sjezdaře. Německý autoklub ADAC zmiňuje i několik dětských parků, kde se děti budou moci zábavnou formou seznamovat se základy lyžování, a stejně tak i bezpečnost pro děti na zdejších lanovkách.

Lyžařská zábava

Přímo naproti vrcholu Goldknopf se nachází 2.174 metrů vysoká hora Puflatsch, italsky Bullaccia. Tady se bude určitě líbit těm nejlepším sjezdařům, protože právě z tohoto vrcholu se spouštím zpět k městečku Compatsch zdejší nejobtížnější, černě značené sjezdovky. Ve zbytku lyžařského areálu Seiser Alm jsou pak nejčastěji lyžařům k dispozici kombinace červených a modrých tratí. Téměř všechny sjezdovky jsou vedeny po zasněžených bílých pláních nad hranicí lesa a jsou dostatečně prostorné pro jakýkoliv typ jízdy. Jak už bývá v moderních alpských lyžařských střediscích, je v oblasti Alpe di Siusi k dispozici i několik měřených tratí. Na nich si budou moci lyžaři porovnat své lyžařské dovednosti mezi sebou. Sjezdaři, kteří mají rádi pestré lyžování, mohou absolvovat takzvaný Čarodějnický okruh, který je provede prakticky celým lyžařským areálem. Tento okruh se nazývá Hexen Skirunde (Giro sciistico delle streghe) a jeho projetí trvá zhruba půl dne. Atraktivní bude zejména pro děti, neboť během cesty budou projíždět například strašidelným tunelem a nebo po sjezdovce s pohádkovými figurkami.

Běžecké lyžování

Oblast Seiser Alm však není ideální pouze pro příznivce sjezdového lyžování. Běžkaři se mohou v této části Itálie těšit na více než 80 kilometrů upravovaných běžeckých tratí, po nichž je možné se pohybovat jak klasickým stylem, tak i bruslením. Všechny stopy jsou uvedeny na slunečné náhorní plošině a běžcům skýtají nebývalý zážitek. Protože se oblast Alpe di Siusi nachází v poměrně vysoké nadmořské výšce, běh na lyžích je zde fyzicky náročný. Této skutečnosti tu často využívají reprezentační týmy běžců z celé Evropy ke své předsezónní přípravě.

Jízda na saních

Návštěvníci oblasti Seiser Alm budou moci vedle lyžování, snowboardingu a běhu na lyžích vyzkoušet i třeba jízdu na saních. Na relativně malé ploše je zde k dispozici hned 5 sáňkařských drah s celkovou délkou bezmála 20 kilometrů. Ty vůbec nejdelší se vrací k městečku Compatsch z vrcholů Puflatsch a Spitzbühl.

Víkendové lyžování

I když je možné se z oblasti Alpe di Siusi dostat přes Val Gardenu až na lyžování okolo masivu Sella Ronda, na víkendový pobyt jsou lyžařské možnosti na náhorní plošině Seiser Alm naprosto dostačující. I sjezdaři, kteří nechtějí celý den jezdit na jedné sjezdovce, si tady určitě najdou dostatek zábavy na celé tři dny pobytu. Slunečné počasí a upravené sjezdovky pak dělají z krátkého víkendového pobytu v oblasti Alpe di Siusi dokonalý lyžařský zážitek. A to je důvodem, proč se sem příznivci sjezdového lyžování tak rádi a často vracejí.